Helenine-oci-063

HIV/AIDS je globálny zdravotný problém, ktorý sa týka aj Slovenska. Podľa organizácie UNAIDS žilo koncom roku 2013 na svete asi 35 miliónov ľudí s HIV. Úrady verejného zdravotníctva uvádzajú, že na Slovensku sa eviduje od roku  577 prípadov s HIV u občanov SR, pričom minulý rok bolo diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 65 nových prípadov HIV. Najúspešnejšou kampaňou, ktorá upozorňuje na tento globálny problém je Svetový deň HIV/AIDS. My sme sa rozhodli spraviť ho svetovo aj v Spišskej Novej Vsi a 28. novembra sme pripravili koncert kapely Heľenine oči a 1.12 Sviečkový pochod mestom Spišská Nová Ves.

Koncert Heľeniných očí bol vynikajúci a viac ako 300 ľudí sa prostredníctvom úvodného príhovoru predsedníctva a prostredníctvom letákov, ktoré rozdávali PEER aktivisti dozvedelo o Svetovom dni HIV/AIDS a plánovanom pochode. Koncert mal aj iné poslanie a pokúsili sme sa vytvoriť priestor na kvalitnú zábavu bez alkoholu (nie len) pre mladých ľudí. Chceme tak vyvrátiť tvrdenia, že sa nevieme baviť bez alkoholu, či drog. Lebo ak nám niekto dá šancu vieme sa zabávať aj normálne. Koncert mal zároveň aj charitatívny rozmer, nakoľko výťažok z predaja lístkov sme sa rozhodli darovať krízovému centru Alžbetka a deti sa veľmi potešili, že budú mať krajšie Vianoce.

Dôkazom toho, že koncert pomohol spropagovať Svetový deň HIV/AIDS bol počet účastníkov na Sviečkovom pochode. V utorok 1. decembra sa pred Domom kultúry stretlo vyše 50 ľudí, ktorí sa rozhodli vyjadriť účasťou oporu ľuďom nakazeným vírusom HIV a tichou prechádzkou mestom so zapálenou sviečkou si spomenuli na ľudí, ktorí kvôli chorobe AIDS umreli. Na 14. ročníku Sviečkového pochodu, ktorý sme pripravili v spolupráci Územným celkom Červeného kríža, Spišská Nová Ves bol zvýšený počet účastníkov pochodu, ale aj ľudí, ktorí sa pristavili a zaujímali sa o problematiku.

Cieľom kampane bolo hlavne informovať, čo je aj základom našej činnosti. PEER aktivisti v rámci Svetového dňa zrealizovali osem besied na stredných školách v rámci ktorých diskutovali o HIV/AIDS. Veríme, že týmito aktivitami sa nám podarilo napĺňať naše motto a síce robiť svet lepšejším.

Na záver by sme sa chceli poďakovať našim sponzorom a partnerom:

Kaderníctvo HD, RF rýchle občerstvenie, BM Copy Centrum, Johnnyho efektívne bravúrne obrázky a Územný spolok Červeného kríža Spišská Nová Ves.

Viac fotiek nájdete v našej galérii.